Ochtinská aragonitová jaskyňa – svetový unikát Slovenska

0
447

Určite ste už počuli o Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Vedeli ste však, že je svetovým unikátom? Patrí medzi jednu z troch sprístupnených aragonitových jaskýň planéty. Zvyšné dve sú v Mexiku a Argentíne.

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Revúckej vrchovine na strednom Slovensku a je doslova svetovou raritou a unikátnym prírodným javom podzemného krasu. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu objavili v roku 1954. Bohatá a pestrá aragonitová výplň ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov vytvára rôznorodú zmes nádherných obrazov.  Strop jaskyne  je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu. Táto aragonitová výzdoba je stará okolo 138 tisíc rokov a ihlicovité tvary sú staré približne 13 tisíc rokov. Za najkrajšie miesto sa považuje Sieň Mliečnej dráhy. Biele aragonitové strapce v pukline na stope žiaria vo svetle lámp ako hviezdy na Mliečnej dráhe.

Ojedinelosť a svetová jedinečnosť snehovo bielych kríčkov zaujme každého návštevníka. Pred vstupom do tejto jaskyne je potrebné teplejšie sa obliecť, pretože teplota vzduchu jaskyne dosahuje teplotu 8 °C a relatívnu vlhkosť 96%.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno